..:: Menü ::..

..:: Reklam ::..

..:: Linkler ::..
NasilGidiliyor.com
Dedektör
Karikatür
Savaş Oyunu
Dergi
Çiçek Hakkında Paylaşmak İstediğiniz Birşeyler mi var ?
Daha çok kişiye ulaşabilmemiz için
ciceklerle.com'u ana sayfanız yapın

Anasayfa » Şifalı Bitkiler » ayrık otu


ayrık otu
 
 

ayrık otu resimleri - ciceklerle.comKumlu topraklarda, çayır ve meralarda, tarlalarda, yol kenarlarında yetişen, uzun ömürlü yabani bir bitkidir, yere yayılarak büyür. Çok yıllıktır. Köylülerin kazıp atmakla baş edemediği bir şifa kaynağıdır. Memleketimizde yirmi kadar türü yetişmektedir. Küçük başaklar hâlindeki yeşil renkli çiçekleri Mayıs-Temmuz  ayları  arasında  açar.   Bitki  bu  çiçeklerdeki  tohumların


dökülmesiyle, ya da toprağa değen yerde gövdelerin yeniden kök atmasıyla çoğalır. İlâç için toprak altındaki sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır.


İlkbahar başlangıcında, filizlenmeye başlamadan ve sonbahar aylarında toprağı kazılarak kökleriyle beraber toplanır, su ile iyice temizlendikten sonra gölgede ya da güneşte kurutulur. Balya halinde paketlenir veya torbalara doldurulur.


•  Her öğün yemek öncesi 1 bardak ılık suya toz halde 1 çay kaşığı
Karıştırılıp içilir. Tadı çok acı olduğundan bal, limon ya da nane ile
tatlandırabilir.


İkinci bir terkip; 20 gram ayrık otu 1 litre suda kaynatılır, günde 4-5 :ay bardağı içilir.


Üçüncü bir terkip; bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ayrıkotu kökü, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra 10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 3 bardak içilir.


•   Vücuda kuvvet verir.•   Kanı ve bedendeki toksit maddeleri temizler.•   Bol idrar söktürür. İdrar tutukluğuna, idrar yollan iltihabına şifadır.•   Böbrek yetmezliğine ve sancılarına çok fayda verir.•   Böbrek ve mesane taşlarının atılmasına yardımcı olur.•   Ateşli hastalıklarda kullanıldığı zaman hastaya rahatlık sağlar.•   Ayrık otu kökü kaynatılıp sade olarak veya limon sıkılarak içilirse yaz aylarındaki harareti ve susuzluğu giderir.•   Ayrık otu kökü tek başına veya “Kekik” ile beraber kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse kanı temizler, sarılık için de çok faydalıdır.•   Hiçbir yan etkisi ve zehirliliği yoktur.•   Yukarıda tarif edilen karışım dıştan uygulandığı zaman romatizma ağrılarını hafifletir, egzama ve cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde etkili olur.
Cevap yazmak için üye olun


Yazıyı çok sevdim hemen arkadaşıma göndereyim

Adınız Soyadınız
Arkadaşınızın adı soyadı
Arkadaşınızın E-Posta adresiEklenme Tarihi: 31.08.2008 18:33:26
Yazıyı Ekleyen : admin
 Bu  yazı Bugün 0 kez okundu.
 Bu  yazı Toplam 4555 kez okundu.
admin bugüne kadar toplam 290 yazı ekledi.
..:: Üye Paneli ::..
K.Adı :
Şifre  :
Beni Hatırla


..:: Son yorumlananlar ::..

4 Adımda kolay çiçek çizimi

Gül

abc

ÇİÇEKLER

çiçek sanatı


..:: Günün Yazıları ::..

güller

ARAKORYA

Hiç Mor Papatya gördünüzmü

Değişik çiçek resimleri

Mor çiçekler


..:: Online Üyeler ::..


Doğum Günü Bugün Olanlar

..:: Arama ::..

Bul:  

..:: En Son Arananlar ::..

biberfulyaçiçek resimleriyanankekiklavantabenjaminmenekarakoryakalp

..:: Rasgele 5 Üyemiz ::..

   kartanesi
   PHILIP MORRİS
   Melissa258
   Esra
   MAD_MAX

Bu siteye eklenen yazılardan, yazıların yazarları sorumludur. Yazı eklerken alıntı yapılan kaynak mutlaka yazı sonunda belirtilmelidir. kendi yazınızı yazıyor iseniz adınızı belirtmek zorunda değilsiniz kullanici adiniz yazınızın altında yayınlanacaktır. Mevcut herhangi bir yazıdan herhangi bir sepepten rahatsız olanlar info@ciceklerle.com mail adresine bilgi vererek duruma göre yazının kaldırılmasını saglayablirler. ciceklerle.com yazarlarin kendi goruslerine saygi duymakla birlikte suc unsuru teskil eden yazilari yayinlamama veya yayinlanmiş olanlari yayından kaldırma hakkını saklı tutar.